Dokument zawiera wszystkie wymagane elementy, pozwalając na spełnienie wymogów narzuconych na pracodawcę.
Istota ochrony przeciwpożarowej jest pojęciem bardzo obszernym, związanym przede wszystkim z zapobieganiem i zwalczaniem pożarów. Ochrona przeciwpożarowa polega przede wszystkim na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscem zagrożenia poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru czy innego zjawiska, zapewnienie sił i środków do zwalczania oraz prowadzenia działań ratowniczych.
Aktem prawnym, który aktualnie obowiązuje i reguluje zagadnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w Polsce jest Ustawa z dnia 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Na podstawie przywołanej ustawy zostały opracowane normy i rozporządzenia, które regulują zakres ochrony przeciwpożarowej w sposób bardziej szczegółowy. Podstawowym z nich jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Należy zwrócić szczególną uwagę na § 6 tego rozporządzenia, który instruuje, że wymagania dotyczące obiektów użyteczności publicznej powinny być zawarte w instrukcjach bezpieczeństwa pożarowego.
Dokument, który przygotowuje inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej, w prawidłowy sposób opisuje specyfikę oraz usytuowanie podmiotu. Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego zawiera wszystkie wymagane elementy, pozwalając na spełnienie wymogów narzuconych na pracodawcę.
Instruktaż stanowiskowy
Zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy, na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Instruktaż stanowiskowy w formie dokumentu zapewnia uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy, występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Instruktaż, będący skryptem najważniejszych informacji, jest też pomocnym narzędziem dla osób, które wykonują szkolenia stanowiskowe. Podstawą prawną wykonania Instruktażu jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki I Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Metody oceny ryzyka zawodowego
Dokument zawierający najważniejsze informacje dotyczące danego stanowiska pracy, zagrożenia, metodologię i sposób oszacowania ryzyka.
Zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowym dokumentem, który należy przygotować na każdy rodzaj stanowiska pracy. Ocena powinna zawierać: najważniejsze informacje dotyczące danego stanowiska pracy; identyfikację zagrożeń; metodologię i sposób oszacowania ryzyka; określenie działań eliminujących lub ograniczających ryzyko zawodowe. Oceny przygotowane przez naszych specjalistów oszacowano wg normy PN-N-18002, a opisane działania obniżające ryzyko zawodowe mogą być pomocne przy ograniczaniu poziomu ryzyka zawodowego. Podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem pracy służące zapewnieniu bezpieczeństwa pracy, a pracodawcy uniknięcie ryzyka. Ocena ryzyka jest etapem decyzyjnym ułatwiającym podejmowanie racjonalnych działań profilaktycznych.
Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Dokument zawierający najważniejsze informacje dotyczące danego stanowiska pracy, zagrożenia, metodologię i sposób oszacowania ryzyka.
Przygotowane przez naszych ekspertów materiały oraz wzory dokumentów ułatwią pracodawcy odpowiednie uzupełnienie wymaganej dokumentacji w sytuacji wystąpienia wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej: Rejestr wypadków przy pracy, Karta wypadku, Karta wypadku w drodze do lub z pracy, Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, Postanowienie powypadkowe, Wyjaśnienia poszkodowanego, Statystyczna Karta Wypadku, Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej. W razie trudności nasi specjaliści pomogą Państwu wypełnić dokumentację oraz poinformują, co dalej należy z nią zrobić. Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy.
Zdalny audyt dokumentacji BHP
Przeanalizujemy Państwa dokumentację, a następnie przygotujemy Raport z audytu wraz z zaleceniami pokontrolnymi.
Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w podmiocie odpowiada pracodawca. To on jest najważniejszą osobą, która opracowuje i wdraża procedury poprawiające bezpieczeństwo na stanowiskach pracy. Pracodawca z tego tytułu ma także największą odpowiedzialność w zakresie BHP. W celu ułatwienia realizacji obowiązków, a także wsparcia merytorycznego przedstawiamy Zdalny audyt dokumentacji BHP. Nasi specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przeanalizują Państwa dokumentację a następnie przygotują Raport z audytu wraz z zaleceniami pokontrolnymi.
Dokumenty wchodzące w skład badania audytowego:
Instrukcje BHP
Oceny Ryzyka Zawodowego
Rejestr wypadków przy pracy
Dokumentacja dotycząca ostatniej kontroli PIP
Wykaz prac szczególnie niebezpiecznych
Wykaz chorób zawodowych
W przypadku braku zasadności posiadania danego dokumentu, prosimy o tym fakcie poinformować audytora. W celu przeprowadzenia rzetelnego audytu należy także udzielić odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań.
Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót
Sposoby zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych.
Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót (IBWR) przedstawia sposoby zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywaniem robót budowlanych i powinna być opracowana przez kierownika budowy, kierownika robót lub majstra. IBWR zobowiązani są opracować pracownicy sił własnych i podwykonawczych na budowach. Przed rozpoczęciem realizacji zadania, z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym należy opracować, sprawdzić i uzyskać akceptację IBWR kierownika budowy i kierownika robót.
Obowiązek sporządzenia IBWR dotyczy zakresu prac określonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane:
których charakter, organizacja lub miejsce prowadzenia stwarza szczególnie wysokie ryzyko powstania zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, a w szczególności przysypania ziemią lub upadku z wysokości;
przy prowadzeniu których występują działania substancji chemicznych lub czynników biologicznych zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi;
Sprawdzenie bieżącego stanu warunków pracy i doradzenie, w jaki sposób można go poprawić.
Chcąc zapewnić Państwu pomoc i bezpieczeństwo w zakresie BHP, przygotowaliśmy narzędzie dla pracodawców, którzy dbają o warunki pracy swoich pracowników i pragną mieć wszystko pod kontrolą. Nadzór nad bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy wpływa pozytywnie na pracowników oraz ich efektywność podczas wykonywania czynności służbowych. Nasi specjaliści z zakresu BHP profesjonalnie sprawdzą bieżący stan warunków pracy i doradzą, w jaki sposób można go poprawić. Sprawozdanie ze sprawdzenia stanu BHP jest przygotowane w wygodnej dla Państwa formie, ponieważ nasi konsultanci umawiają się z Państwem w dogodnym momencie w celu zadania pytań, a Sprawozdanie wraz z zaleceniami przesyłane jest bezpośrednio do Państwa drogą mailową.
Jak to działa?
📱
Kontakt
Nawiązujesz z nami kontakt.
👥
Porozumienie
Ustalamy szczegóły dotyczące dokumentacji.
📝
Realizacja
Otrzymujesz gotowe rozwiązanie – szybko i bez zbędnych formalności
Dlaczego warto?
Bo przepisy w Polsce są wymagające – a my wiemy, jak Cię przed nimi chronić.
Nasza dokumentacja to mniej stresu i więcej czasu na prowadzenie firmy.
Nasza dokumentacja BHP, to:
Indywidualne podejście do klienta.
Dokumenty i wsparcie zgodne z aktualnym prawem
Kontakt z ekspertem.
Prosty i zrozumiały język.
Oszczędność czasu i spokój.
Dla kogo?
Dla wszystkich podmiotów, które potrzebują dokumentacji w zakresie BHP. Dostosowujemy wszystko do specyfiki Twojej działalności.